דק בטון – ריצוף חוץ למתקדמים

הוא יפה, הוא עמיד, הוא דורש תחזוקה מעטה בלבד ועלותו נמוכה משמעותית משל דק עץ טבעי – הכירו את הכוכב החדש בריצוף חוץ : דק בטון. מה יתרונותיו של דק הבטון, כיצד משווים לו את המראה הטבעי הנחשק, ומה צריך לעשות על מנת שגם בחצר שלכם יהיה דק בטון איכותי ומרשים? ריכזנו לכם כאן כל מה שצריך לדעת על הפתרון המושלם לחיפוי החצר שלכם.

דק בטון עם אדנית
דק בטון דמוי עץ

בשנים האחרונות נכנס לעולם הדקים שחקן חדש הולך וצובר פופולריות רבה בקרב בונים ומשפצים. זהו הדק מבטון.

כולנו מכירים בערכו של העץ כחומר גלם טבעי שהוא גם יפה וגם איכותי. הוא משדר מסר נעים של חמימות, ביתיות וקרבה לטבע. קשה להתחרות במראה המרשים של חיפוי של עץ על שטחים נרחבים, ואנו רואים זאת גם ביישומים בתוך הבית ברצפות עץ ופרקט מסוגים שונים, וגם ביישומים מחוץ לבית, שם אין ספק שהדק הוא המלך הבלתי מעורער של ריצוף החוץ לגינות וחצרות. יחד עם כל מעלותיו ויתרונותיו של דק העץ, יש לו גם כמה חסרונות שקשה להתעלם מהם.

החיסרון הראשון הוא עלותו הגבוהה. דק עץ איכותי הוא מוצר יקר, הן מבחינת חומר הגלם והן מבחינת העבודה.

החיסרון השני הוא עמידותו הנמוכה לתנאי חוץ : העץ פגיע לנזקי מזג האוויר והוא מושפע לרעה מגשם ומשקעים נוספים. הוא דוהה בשמש, הוא מתנפח מהלחות והוא נראה פחות ופחות טוב ככל שהשנים חולפות והחשיפה שלו לתנאי האקלים מצטברת ועמה מצטברים הנזקים הנובעים ממנה.

זה מביא אותנו לחסרון השלישי של דק עץ טבעי : הוא דורש הרבה מאד תחזוקה. צריך לשמן אותו, לשייף אותו, לצבוע אותו, לבצע טיפולים נגד מזיקים ועוד כהנה וכהנה. הרבה עבודה, הרבה הוצאות.

החיסרון הרביעי של דק עץ טבעי הוא שהעץ הוא חומר גלם רך אשר כל פגיעה בו משאירה סימן ופוגעת במראה שלו. דק בטון משלב את הטוב שבשני העולמות. הוא מאפשר לנו ליהנות מכל מאפייניו של דק העץ הטבעי, בלי החסרונות הנלווים אליהם.

קיימות כיום שתי דרכים עיקריות לבניה של דק בטון, האחת היא משטח בטון מוחלק עליו מוטבעת דוגמה של דק, והשנייה היא ריצוף באמצעות אריחי בטון דמויי דק. נפרט על כך בהמשך.

שלבים  בבניית דק בטון

יתרונות דק בטון לעומת דק עץ טבעי

על כל החסרונות שמנינו עד עכשיו, דק בטון מציג יתרונות נגדיים.

מבחינת העלות, עוד בשלב הראשוני של עלות חומרי הגלם ועלות ההתקנה, אין מה להשוות בין עלות של דק עץ טבעי לעלות של דק בטון.

ניתן ליישם דק בטון על מגוון של תשתיות קיימות והוא דורש פחות עבודת הכנה וקונסטרוקציה כמו שדורש דק מעץ טבעי.

מבחינת העמידות לתנאי חוץ – דק בטון הוא דק עמיד וחזק שאינו מושפע מתנאי מזג האוויר כהוא זה. הוא אינו זקוק לטיפולי תחזוקה שוטפים, הוא קל מאד לניקוי, הוא לא סופג נוזלים והוא לא דוהה בשמש, הוא עמיד למזיקים השונים ולא תצטרכו לדאוג שמא יפגע מטרמיטים, עובש או פטריות ובשונה מדק עץ טבעי, דק בטון אינו מאפשר לצמחים ועשבים לחדור מבעד לחריצים שבין לוחות הדק.

דק בטון הוא מוצר שישרת אתכם עשרות שנים וימשיך להיראות כפי שנראה ביום בו התקינו אותו בחצר הבית שלכם.

דק הבטון חסין בפני חבלות : הוא אינו סופג שריטות ושקעים כתוצאה ממכות קלות, בשונה מדק עץ טבעי. כך שמדובר במוצר שהוא יותר עמיד, יותר אמין, חסכוני ומאריך שנים.

בנוסף, התקנה של דק בטון היא עבודה מהירה שמתבצעת תוך פרק זמן קצר על ידי צוות עובדים אחד. בדרך כלל אשר לסיים את כל העבודה ביום אחד.

נשמע מושלם, נכון? גם אנחנו חושבים כך. החשש העיקרי של אנשים אשר שוקלים התקנה של דק בטון הוא מהשאלה האם הדק יראה טבעי או סינתטי, מאולץ, חיקוי של עץ, אם תרצו. ובכן, הטכנולוגיות החדישות אשר נעשה בהן שימוש כיום מצליחות לייצר מראה מאד אותנטי של עץ לכל דק בטון. נרחיב על כך בהמשך, אבל ניתן לייצר טקסטורות מאוד ראליסטיות של עץ על גבי דק בטון, וניתן לצבוע אותו בכל צבע שתבחרו. כך שמבחינת המראה, דק בטון נראה מצוין וקשה להבחין שלא מדובר בדק עץ. מבחינת המגע, אכן, רגליים יחפות יבחינו בהבדל בין דק בטון לבין דק עץ טבעי. עם זה אי אפשר להתווכח, וכל אחד, כמו תמיד, יעשה את הבחירה שלו.

דק בטון – טוב במיוחד לסביבות רטובות

דק בטון צבוע בלבן
דק בטון צבוע בלבן

אחת מהבעיות הנפוצות של משטחי דק מעץ טבעי בסביבות רטובות כמו למשל סביב בריכות רחצה או ג'קוזי בחצר, היא שלאורך זמן, החשיפה של קורות העץ לסביבה הרטובה פוגעת בהן. העץ סופג מים, מתנפח, צורתו מתעוותת, הוא סובל מנזקי רטיבות, טחב, עובש ועוד כהנה וכהנה. כדי להתמודד עם בעיה זאת, משטחי דק מעץ טבעי בסביבות רטובות צריכים לעבור טיפולים תקופתיים תכופים שיגנו עליהם מפני תנאים אלו. הטיפולים התכופים משיתים עלויות נוספות על בעלי הבית, ודורשים השקעה של זמן נוסף בתחזוקה ותפעול.
דק בטון מציע פתרון מושלם לסביבות רטובות. ריצוף של דק בטון הוא אידאלי סביב בריכות רחצה ומתקני ג'קוזי , מכיוון שבניגוד לעץ הטבעי, דק בטון אינו פגיע לנזקי המים ואינו דורש תחזוקה מיוחדת.

דק בטון מבטון מוחלק

בנייה של דק בטון מבטון מוחלק היא משימה פשוטה יחסית, כמובן בתנאי שהיא מתבצעת על ידי אנשי מקצוע מנוסים שמכירים את העבודה.

מדובר, בגדול, ביציקת בטון אשר עוברת תהליך של עיבוד ועיצוב שמעניק לה מראה אותנטי של דק מעץ, באמצעות שימוש בתבניות ייעודיות לבטון מוחלק ובצבעים המתאימים לקבלת מראה ומרקם טבעי של דק עץ.

את הבטון מפזרים בצורה אחידה על גבי התשתית הקיימת (כמובן שאם לא קיימת תשתית כזאת, השלב הראשוני של העבודה יהיה יציקת משטח בטון). לאחר פיזור הבטון, משטחים ומחליקים אותו, ואז מטביעים עליו את הדוגמה שבחרנו, באמצעות תבנית ייעודית להטבעת בטון. ישנו מגוון עצום של תבניות להטבעת בטון מוחלק, החל מתבניות בצורת ומרקם אבנים טבעיות, דרך תבניות בצורה של בריקים, חלוקי נחל, אריחים מסוגים שונים, דוגמאות גרפיות שונות ועוד.

במקרה של דק בטון, נשתמש באחת מהתבניות הרבות אשר מייצרות דוגמה ומרקם של עץ.
איך זה מתבצע? פורסים את התבנית הייעודית על גבי משטח הבטון, ומהדקים אותה אל תוך הבטון באמצעות מכבש ידני. בין התבניות לבין הבטון אנחנו מורחים חומר ייעודי שמסייע בהסרת התבניות מאוחר יותר. לאחר שכל המשטח הוטבע, יש לשטוף אותו היטב משאריות של חומרים שונים, אבק וכן הלאה.
בשלב זה, המשטח מוכן וניתן לראות בבירור את המרקם והצורה שלו, אך העבודה עדיין לא הושלמה ויש לצבוע אותו באחד מהצבעים הייעודיים לבטון. במקרה של דק בטון – ברוב המכריע של המקרים נצבע אותו בצבע טבעי, ממניפת הגוונים החומים, אבל שום דבר לא עוצר בעדכם מלבחור צבעים נועזים יותר.

לאחר צביעת המשטח יש למרוח עליו שכבת הגנה, ובזאת מסתיימת העבודה. התוצאה – דק בטון בצבע טבעי וטקסטורה טבעית של עץ, אשר נבנה תוך יום עבודה אחד, ובעלות נמוכה משמעותית מעלות של דק עץ טבעי.

דק בטון דמוי עץ
דק בטון לבן

דק בטון מאריחים דמויי עץ

קיימים בשוק מספר מוצרים של אריחי בטון במראה ובמרקם של עץ טבעי, אשר מיוצרים מבטון אדריכלי או מפייבר צמנט. החברה המובילה בתחום זה היא חברת SHERA אשר מייצרת לוחות דק מפייבר צמנט ומותקנים בדומה ללוחות עץ טבעי, על גבי תשתית דק רגילה (מעץ או ממתכת).

היתרונות? מראה ומרקם של עץ, עמידות גבוהה לסביבה חיצונית כולל סביבה ימית, עמידות לאש, למש, למזיקים, למלח, אפס מוצרים רעילים במוצר, תחזוקה מינימלית, ועלות נמוכה משמעותית מעלות של עץ טבעי. עוביים של הלוחות הוא 25 מ"מ, והם מגיעים בגווני עץ טבעיים : אגוז, אגוז כהה, ערמונים, מהגוני, טיק בהיר, פוליסנדר, אורן ודובדבן. בנוסף לאריחי הפייבר צמנט של SHERA ניתן להשיג מוצרים דומים כמו אריחי בטון אדריכלי דמוי דק עץ, אריחי דק דמוי עץ מבטון וכן הלאה. מחיר ממוצע : 600-700 ₪ למ"ר.

לסיכום, דק בטון הוא פתרון מושלם לשטחי החוץ שלכם. זהו ריצוף איכותי במיוחד, עמיד ובטיחותי, מאריך שנים ושומר על חזותו לאורך זמן. הוא קל מאד לניקוי ולתחזוקה ודורש מינימום של טיפולים שוטפים לאורך השנים. הוא חסין לפגעי מזג האוויר, ללחות ולמזיקים, הוא מונע מהצמחייה לצמוח דרכו והוא ניתן ליישום על תשתיות קיימות, וכל זה בעלות נוחה ומתאימה לכל כיס

דוגמאות דק בטון

דוגמאות לדק בטון

סגירת תפריט
Call Now Button